Ultrafiltrasyon Sistemleri ve Membranları

Untitled-35UF ultrafiltrasyon modülleri, 0,01 mikron por çapına sahip membran yapısıyla kimyasal kullanımına gerek kalmadan, bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalar için tam bir bariyer görevi görür. Dolayısıyla bu por çapından büyük tüm partikülleri geri çevirerek 0,1 NTU’dan daha düşük bulanıklık değeri ve organik madde gideriminde mükemmel bir filtrasyon yeteneği gösterir.

Bilindiği gibi, içme sularında meydana gelen mikrobiyolojik kirliliklerin gideriminde en çok uygulanan yöntemlerden biri, suya klor dozajı yapmaktır. Bu mikroorganizmaların giderimi üzerine etkisi oldukça fazla olmakla beraber yüzde 100 değildir. Bazı sporlu mikroorganizmalar gibi dezenfektanlara mukavemet edebilen organizmalar ancak ultrafiltrasyon membranlarıyla tutulabilir. Böylece ultrafiltrasyon sistemlerinde kullandığımız membranların por çapları mikroorganizmaların çaplarından küçük olduğu için yüzde 100 güvenle sudan arıtımını sağlamış oluruz. Bunun dışında suda bulunan organik maddeler ile klor bileşikleri, trihalometan’lar (THM) oluşturur ve bu THM’ler insan bünyesinde toksin etkisi geri dönülemez rahatsızlıklara neden olur. Bu anlamda ultrafiltrasyonun suya herhangi bir katkı maddesi vermemesi, atık ürün bırakmaması, istenmeyen oksidatif maddeleri üretmemesi en önemli avantajlarıdır.

Untitled-36UF ultrafiltrasyon modülleri, yüzeysel suların mükemmel filtrasyonunun yanında konvansiyonel, biyolojik ve kimyasal arıtma çıkış sularının ters osmoz sistemlerine beslenebilmesine olanak sağlar. Ayrıca atık su geri kazanım projelerinde önemli yer tutar. Yine deniz suyu osmoz sistemlerinin ön arıtımında oldukça fazla kullanılır.

UF sistemleri ayrıca deniz suyu arıtımı, gıda sektörü ve meşrubat prosesleri, doğal içme suyu hazırlama fabrikaları, bakteri alımı, suyun dolaylı dezenfeksiyonu ve birçok özel proseste başarıyla kullanılır. Atık suların geri kazanımı için özel tasarımlar ve ‘membrane bio reaktör’ (MBR) kökenli, suyun tekrar geri kazanılmasına yönelik prosesler sistemlerin can damarını oluşturur.

Filtrasyon hassasiyetinizi mükemmel seviyelere çıkarmak için ultrafiltrasyon kullanınız. Sıcaklık dayanımlı, kirlilik dayanımlı özel UF membranları için lütfen firmamızı arayınız.